|
|
I letos připomínala pietní vzpomínka za účasti prezidenta a Andrejovy ministryně paní Aleny Š. nedůstojnou a hnusnou street party. Prezidentovi i
paní Aleně zapomněli říct, že se realizovaná pietní podoba území dávno díky
ministerstvu a jeho placené organizaci rozešla s pietním aktem. Pavel a Petr mohl klidně zůstat na Le Mans, nebo motorkách MotoGP
v Brně s Rossim a ostatními pěkně v kultuře aut, motorek, asfaltu
a motorů. Pan motorkář vojáček s komo minulostí má rád asi tyto party.
Nikdo mu možná neřekl, o čem pietní území je a že podle autora návrhu pietního
území je v chrámu přírody. Nepřijde mu blbé, že lidé v úžasně komponované
pietní krajině hůř než hovada v den vzpomínky stojí na silnici a na
asfaltu a že část vládní svity limuzín parkuje rovnou v území, kde
vysílení řidiči buď chrápou nebo leští hadříkem auto. (Mj. vozový park ČT každoročně
parkuje pro jistotu rovnou v pietním území před bývalým mlýnem.) Prezident jako první zástupce státu podporuje nechutnou kulturu
konzumní společnosti. Měl by si uvědomit než vyleze řečnit, že podobné uliční party
jako v Ležákách mohou probíhat kdekoli na parkovištích a asfaltu v celé
ČR před nákupními halami a obchoďáky. „Starej pán kníže Švarcenberk, ten jezdil jen v takovým
kočáře, a ten mladej knížecí smrkáč smrdí samým automobilem. Von mu pánbůh taky
ten benzín vomaže vo hubu.“ (J. Hašek, Osudy dobrého vojáka Švejka za světové
války r. 1921–1923). Autor pietní krajiny před více jak 80. lety z důvodů
lidské tuposti uvažoval o zrušení silnice v pietním území. SÚS Pardubického kraje nechala vcelku normální silnici v r. 2021 z Dachova do Ležáků před jubilejním
výročím pro papaláše vyasfaltovat. Ani v Evropě narozený kníže, iluzionista
a milenec velké Kateřiny by cestou na poloostrov v Černém moři nevymyslel
lepší kulisy kolem Dněpru jako tady kolem silnice. Přesune do pietního místa konečně
vládní zmocněnec pro klimatickou politiku a Green Deal s místopředsedou vlády a
ministrem zahraničních věcí chrudimský Kamion fest nebo podobnou akci? Silnice se stala dlouhodobě ústředním místem pietní krajiny
a chrámu pod širým nebem. Pietní území jako chrám krajiny a přírody utvářený
pomocí jejích prvků a místní žuly s náhrobky v půdorysu hrobodomů ve
zmenšeném měřítku neuskutečněné kaple (m 1:10) pod širým nebem na Zárubce přečkal
komunisty a přečká možná i dnešní lidskou hloupost a konzumní společnost, která
zapomíná, co se sebou. Uniformovaný šéf památníku možná prezidentovi sdělil, že
street party má důvod, že z lomu byli odváženi oběti k popravám a
deportacím, že tam je umístěna kniha mrtvých z druhé nekvalitní
komunistické etapy projektu území a podobně. Když jsem bývalého ministra s motýlkem upozornil, že
ochranné pásmo NKP je slušně řečeno v prdeli a příroda a krajina se rozpadá,
že pietní území k Zárubce si samo nepomůže, bez znalosti věcí přišla z ministerstva
odpověď, že NE, místo ANO. Podobně s penězi vyhozenými za zbytečnou soutěž
na kapli v r. 2011, kde „odborná porota vševědoucích architektů“ ani
netušila, že řeší dávno vyřešené. Petr a Pavel varoval v Ležákách před podceněním hrozeb.
Je důležité si připomínat o čem Ležáky jsou. Petr ani Pavel to zatím asi úplně nevědí.
Mj. dlouhodobě dementní pietní akt, který je defacto metaforou chování a
uvažování celé české společnosti, je právě tím příznakem a hrozbou. Až sem
papaláši zase přijedou řečnit, měli by si konečně po roce 1989 uvědomit, kde
jsou a o čem LeŽÁKy jsou. |
Komentáře k tématu